Ta vprašanja se pogosto pojavljajo predvsem tam, kjer občani vedo, da so vodovodni sistemi dotrajani in potrebni obnove.
Kot naravni element je lahko azbest prisoten v površinskih in talnih vodah, najpogostejši vzrok za prisotnost v pitni vodi pri nas pa so azbest cementne vodovodne cevi. Stopnja odpuščanja vlaken iz cevi je odvisna od starosti cevi ter kislosti in trdote vode. Brez nevarnosti lahko pijemo vodo, v kateri je od 1,5 do 4 milijone vlaken na liter vode. Meritve, ki so jih opravila nekatera komunalna podjetja v Sloveniji so pokazale, da je koncentracija vlaken v vodi v teh mejah.
Azbest se lahko v izdelkih nahaja kot čisti, nevezan azbest (azbestne plošče, azbestna tkanina, vrvice, brizgani azbest) ali vezan z drugimi snovmi kot so cement, vinilklorid ali asfalt (azbest-cementne plošče, azbest-cementne vodovodne cevi, paste, lepila, bitumenske plošče, stikala).
Azbest, ki se nahaja v naših domovih in zgradbah, postane nevaren, ko material dotraja, se poškoduje ali pa se zaradi neprimernega ravnanja z njim začnejo azbestna vlakna sproščati v zrak. Vlakna, ki se sproščajo pa lahko predstavljajo nevarnost za naše zdravje. Nevarni so predvsem tisti izdelki, ki se drobijo ali spreminjajo v prah, ko jih uporabljamo ali delamo z njimi.
Kaj smemo in česa ne smemo v zvezi z azbestom?
Predvsem se morate zavedati dejstva, da azbestnih vlaken s prostim očesom ne vidite, ne vohate in ne čutite, ko jih vdihavate. Zato se morate pri delu z njim zavestno odločiti za zaščito ljudi in okolja. Upoštevati je potrebno naslednja navodila:
- ne se gibati v bližini področij, kjer je poškodovan material, ki bi lahko vseboval prosti azbest;
- pazite, da ne poškodujete materiala, ki vsebuje azbest;
- prepustite jemanje vzorcev, sanacijo, odstranjevanje in rušenje gradbenikom, ki so za to usposobljeni.
- nikoli ne smete drobiti talnih oblog, ki vsebujejo azbest. To velja še posebno za vinilazbestne plošče in linolej;
- odstranjene azbest-cementne strešne kritine ne smete drobiti in uporabiti za
nasipanje dvorišč in kolovozov.