Potreba po ločevanju odpadkov zahteva tudi primerno urejen kotiček za recikliranje doma. Odpadke je potrebno na mestu nastanka ločiti, zato je potrebno poskrbeti za prostor rumene vreče, bioloških odpadkov in preostanka mešanih odpadkov. Potrebujemo tudi prostor, kjer bomo shranjevali steklo, papir in karton. Takšen ekološki kotiček je zelo praktičen in poučen za otroke, pa tudi za naše goste. Bodimo praktični in izvirni, naj ureditev takšnega kotička ne prinaša dodatnega stroška.
Katere odpadke bomo dnevno ločevali? Embalažo, biološke odpadke, papir in steklo. Vsakodnevni odpadki, ki jih ne moremo razvrstiti v nobeno od teh štirih kategorij (kot so npr: papirnate brisače, papirnati robčki, razbita steklovina, pometki, sanitetni material, higienski vložki, gobice in krpe za pomivanje posode in čiščenje in podobno) sodijo med mešane odpadke.
Odpadno embalažo zbiramo v rumeno vrečo. Praktično je, če imamo rumeno vrečo spravljeno v kleti, garaži, na balkonu, v kuhinji ali njeni bližini pa imamo manjši koš ali kar manjšo vrečko v katero sproti zbiramo embalažo in jo po potrebi spraznimo v rumeno vrečo.
Za zbiranje odpadnega papirja bo prav prišla plastična gajbica od sadja ali zelenjave, kartonska škatla ali košara primerne velikosti in oblike.
Za odpadno steklo (predvsem steklenice in kozarci za vlaganje brez pokrovčkov) lahko uporabljamo kovinsko košaro odsluženega zamrzovalnika, vedro, plastični zaboj ali kaj podobnega.
Biološke odpadke (ostanki hrane, pokvarjena živila, čajne vrečke, kavna gošča, olupki od sadja in zelenjave...) zbiramo v vedru ali skledi s pokrovom, ki jo po potrebi odnesemo na kompostni kup, če imamo to možnost. Lahko pa jih zbiramo v namenski papirnati ali škrobni vreči, pod pogojem, da odpadki niso preveč mokri in jih kasneje skupaj z vrečo odnesemo na kompostni kup.
V kolikor bomo pridno ločevali omenjene skupine odpadkov, nam bo za mešane odpadke zadostoval zelo majhen košek, saj vanj praktično ne bomo imeli česa dati.
Na primernem mestu je koristno urediti še zbiralnik za nevarne odpadke, ki naj bo na varnem mestu, predvsem nedosegljiv otrokom. Tam zbiramo stara zdravila, odslužene baterije, kartuše in tonerje, ostanke lakov za nohte, barv, razredčil, embalažo strupov in podobnega. Te odpadke oddamo v akciji zbiranja nevarnih odpadkov ali jih ob priliki oddamo v zbirnem centru za odpadke.